Неизвестни факти за отглеждането на животни

Страната ни ще покаже родопско късорого и българско сиво говедо, калоферска дългокосместа и виторога коза и шест  породи овце.  Изложението е едно от най-големите в Европа.

Предишна публикация Разбиране на хранителните нужди на хората и как те могат да бъдат задоволени, без да се яде месо

При едрия рогат добитък – младите говеда са телета, съответно месото, добивано от тях е телешко. Младите овце са агнета, а месото е агнешко; когато е от по-зрели овце, е шилешко или овче. При козите – младите са ярета, а месо им е ярешко. Същото важи и за най-широко разпространеното птицевъдство – отглеждането на кокошки. Малките кокошки се наричат с общия термин пилета, а месото им е пилешко.

Под селекционен контрол са включени и нови породи  като калоферската дългокосместа коза, каракачански кон и  сакарска овца. За първи път е дадена възможност да се работи и  за създаване на нови породи, коментира проф.

ММА боецът Недко има ново гадже Бившето гадже на поппевицата

Отраслите в животновъдството се групират в зависимост от отглежданите видове (включително породи и хибриди) животни. Трябва да се отбележи, че българите, както и повечето източни народи назовават животни от един и същи вид с различни имена, в зависимост от възрастта и пола, като добиваните от тях ресурси носят същите имена и показват качествата на продукта.

Когато правим нещата по един и същ начин, въпреки че не дават резултат.

Продължавайки да използвате уебсайта, Вие приемате нашата Политика за използване на бисквитки Разбрах

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Тесни и затворени: тежкото положение на отглежданите морски създания

Животновъдството отдавна е основен аспект на човешката цивилизация, осигурявайки значителен източник на храна, работна ръка и икономическа стабилност. Въпреки това, тъй като глобалното търсене на месо и млечни продукти продължава да нараства, опасенията относно въздействието на тази индустрия върху околната среда излизат на преден план. Производството на добитък, особено говеда, е основен фактор за емисиите на парникови газове, обезлесяването и замърсяването на водата. Това доведе до нарастващо движение към диети на растителна основа и алтернативни източници на протеини, както и призиви за по-устойчиви и етични земеделски практики.

България има планински релеф в голям процент от общата си територия, съответно – необходимостта от ползване на такива хибриди е била голяма.

Също животновъдството така на свинете и птиците при всяка дневна дажба трябва да се дава груб сочен фураж, изсушен или като силаж. Строги са правилата и за хранителните добавки, силажните добавки и помощните средства. В никакъв случай не се разрешават антибиотици, растежни стимулатори и други вещества за повишаване на продуктивността. Строго забранени са също и генномодифицирани фуражи при отглеждането на животни.

Но въпреки че настоятелно вървите към целта си, усещате че се въртите в кръг…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *